SRE.bro
Społeczność Rozrywka Edukacja na Brochowie

Spotkania z mieszkańcami Brochowa, którzy poprzez krótkie prezentacje wygłaszane na żywo opowiedzą o swoich doświadczeniach, pasjach, pomysłach.

Z roku na rok poznajemy coraz więcej naszych sąsiadów, mieszkańców Brochowa. Jesteśmy pod wrażeniem kolorytu brochowskich sylwetek, twórczych osobowości. Brochów jest pełen wyjątkowych osób! Warto więc poznać się, posłuchać i zainspirować.

Zapraszamy do Centrum ul. Koreańska 1a

11 grudnia 2019 r. godz. 18.30

Portret prelegenta

Darek Panek-Korfanty

Pszczołę uznano za najważniejszy żywy organizm na świecie! Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia. Porozmawiajmy o tym, co my możemy zrobić, by tak się nie stało.

Darek od urodzenia, z krótką przerwą na zdobycie doświadczenia życiowego, mieszka na Brochowie. W wieku 6 lat został użądlony przez pszczołę i od tego momentu bał się tych owadów. Jego życie zatoczyło koło i  teraz ma dużą pasiekę i nie wyobraża sobie życia bez pszczół.
„Opowiem wam o tym jak z dnia na dzień zostałem pszczelarzem, ile serca i pracy trzeba włożyć w obecnych czasach w to, aby pszczoły były silne i zdrowe.”

Portret prelegenta

Radosław Rokicki

O moich wszystkich pasjach po trochu

Radek z Brochowem związany jest od blisko 10 lat. W pracy kiedyś tester gier, teraz Release Manager, w domu ojciec dwójki dzieci i człowiek wielu pasji – strzelectwo, bushcraft, turystyka a przede wszystkim fotografia i rowery. Uwielbia aktywny wypoczynek i kontakt z przyrodą, wycieczki rowerowe, spacery po lesie oraz górskie wyprawy. Człowiek wielu zainteresowań i pasji. Lubi próbować nowych rzeczy uczyć się nowych umiejętności. Ostatnio projektuje i szyje torby rowerowe.

4 grudnia 2019 r. godz. 18.30

Portret prelegentki

Ania Walczak

O mojej szkole

Urodzona w Ząbkowicach Śląskich, przez całe dotychczasowe życie związana z Brochowem. Ania chciałaby się podzielić swoim aktualnym doświadczeniem. Chodzi do niezwykłej szkoły, w której nie ma dzwonków a uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami tworzą społeczność, w której każdy ma prawo głosu, jest równie ważny i ma możliwość współdecydowania o kształcie „drugiego domu”.

Portret prelegentki

Martyna Piłat

O miłości do tańca

Martynka Piłat ma 7 lat i uwielbia taniec. Trenuje hip hop i chce podzielić się swoją pasją do tego stylu tańca. Lubi też klasyczne style taneczne, o których opowie. Przygotujcie się na roztańczony wieczór i dajcie się porwać Martynie do tańca.

30 października 2019 r. godz. 18.30

Portret prelegentki

Iwona Napierała

Matka zmienia klimat

Z wykształcenia aptekarka, z zawodu szkoleniowiec, redaktorka, content i projekt managerka. Prywatnie mama trzech wesołych chłopców, na co dzień wkręcona w ekologię i walkę o lepsze jutro przyszłego pokolenia. W czasie wystąpienia opowie o tym, jak Brochów stał się jej przeznaczeniem, czy farmaceutka może mieć ciekawe i nietypowe zainteresowania i o tym jak chce zarażać zrównoważonym stylem życia.

Portret prelegentki

Małgorzata Konieczna

Moje wycinki w termosie

ur. w 1988 roku, autorka „Wycinków w termosie” – minimalistycznych kolaży słownych z wycinków prasowych. Do pewnego czasu  trzymała je w zeszytach,  teraz publikuje w internecie. Wycina w domu, niektóre słowa gubi. W odpływie wanny zdarza jej się znaleźć świat a bosą stopą wejść w uwikłanie. Współpracuje z magazynem Przekrój, prowadzi warsztaty kreatywne z tworzenia kolaży a swoje prace pokazywała m.in. w ramach Bruno Schulz Festiwalu we Wrocławiu, OFF Festiwalu w Katowicach i Festiwalu Miedzianka Fest.  Jej prace na facebooku i instagramie obserwuje  ponad 100 tys. osób. Zawodowo związana z Dolnośląskim Centrum Filmowym, od 12 lat mieszka we Wrocławiu. Podczas spotkania opowie o pasji, jaką stało się dla niej wycinanie i jak to jest, kiedy nagle z czymś dla niej osobistym zaczyna utożsamiać się bardzo dużo osób.

09 maja 2019 r.

Portret prelegentki

Adrianna Pleban

Likaon – hiena czy nie?
Manul, najbardziej ekspresywny kot. Zwierzęta, o których nie wszyscy słyszeli.

Ada związana jest z Brochowem od prawie 9 lat. Absolwentka Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Od małego wykazywała chęć rysowania i tworzenia, jednak programy przyrodnicze sprawiły, że obrała inną drogę. Obecnie pracuje we wrocławskim zoo jako opiekun drapieżnych zwierząt.
W czasie spotkania opowie o swojej pracy i przedstawi mało znane zwierzęta, które wymagają uwagi człowieka.

Portret prelegenta

Dawid Pawłowski

O gitarze – zarówno od strony technicznej jak i w kontekście procesów jakimi są nauka gry, pisanie własnej muzyki czy granie z ludźmi i dla ludzi.

Z Brochowem związany jestem od urodzenia. Muzyką zajmuję się w ramach zainteresowań i w czasie wolnym, co nie przeszkodziło mi jednak w zagraniu pewnej ilości różnych koncertów czy występów. Mimo preferencji oscylujących raczej w okolicach cięższych brzmień, 7 lat wspomagałem grą także parafialną scholę. Zapraszam więc serdecznie wszystkich chętnych posłuchać o uprawianiu tej formy ekspresji.

14 marca 2019 r.

Portret prelegentki

Agnieszka Walczak

Coaching – z czym to się je?

Coaching to nowa, bardzo intensywnie rozwijająca się dziedzina. Podczas mojego wystąpienia chcę ją Państwu przybliżyć, ale również opowiedzieć o tym, co mnie w jej kierunku pchnęło.
Agnieszka Walczak jest licencjonowanym coachem. Specjalizuje się w pracy z ludźmi, którzy chcą żyć na własnych zasadach: po swojemu, inaczej niż dotychczas, piękniej, ciekawiej i są gotowi taką rzeczywistość budować.
Działalność jako Life and Business Coach rozpoczęła po ukończeniu studiów podyplomowych przygotowujących do wykonywania tego zawodu w Irish Life Coach Institute w Dublinie w 2017 roku.
Jest członkiem wspierającym globalną organizację zrzeszającą coachów – International Coaching Federation.
Przez wiele lat pracowała w różnych działach księgowości i w administracji i obsłudze klienta.

Portret prelegenta

Zbigniew Kuriata

Ciekawostki historyczne związane z Brochowem i nie tylko – na bazie posiadanych artefaktów i historii miejsc z których te obiekty pochodzą.

Absolwent kierunku budownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz studiów podyplomowych z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego Politechniki Wrocławskiej. Życie zawodowe to krótki okres pracy na budowie, a następnie jako pracownik naukowy wspomnianej wyżej uczelni. Ostatnie lata jego pracy dydaktycznej związane są z Instytutem Architektury Krajobrazu. Zatrudniony jako starszy wykładowca, prowadził (obecnie na emeryturze) zajęcia przede wszystkim z zakresu planowania przestrzennego, ale także z rysunku odręcznego oraz projektowania architektonicznego.
W latach 2001 – 2015 związany z realizacją programu ochrony dziedzictwa kulturowego i poprawy wizerunku krajobrazu wiejskiego. Program unijny prowadzony przez Urzędy Marszałkowskie (województwo dolnośląskie, opolskie i śląskie) przy współudziale Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W ramach tych prac powstały projekty zagospodarowania przestrzeni wspólnych oraz obiektów kubaturowych z nimi związanych (projekty odnowy dla blisko 200 wsi). Przez cały czas zajmuje się projektowaniem budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej czy gospodarczych, które doczekały się swoich realizacji. Ma na koncie także realizację projektu Parku Miejskiego w Kietrzu (Park Czterech Żywiołów).
Z racji wykonywanego zawodu oraz dodatkowych działań w zakresie projektowania architektonicznego i ruralistycznego dużo rysuje, traktując to jako i hobby i przyjemność. W swoich działaniach zwraca uwagę na ciągłość kulturową opracowywanych miejsc, stąd nieodparta chęć ratowania od zapomnienia wszystkiego co dla innych staje się niepotrzebnym balastem. Na drodze darowizn, zakupów bądź przytulania rzeczy wyrzucanych przez znajomych czy rodzinę jest posiadaczem przedmiotów zbędnych, acz ciekawych; przedmiotów mających swoją, bardzo często, interesującą historię.

14 lutego 2019 r.

Portret prelegenta

Marcin Wolański

Opowiem o znaczeniu bakterii w naszym życiu, a w szczególności o różnych rolach jakie Ci „starzy przyjaciele” odgrywają w naszych organizmach.

Marcin, na Dolny Śląsk przyjechał z Górnego Śląska, mieszkańcem Wrocławia jest od przeszło 18 lat, a Brochowa od niespełna 9. Absolwent Biotechnologii na Wydziale Chemicznym PWr i studium doktoranckiego w IITD PAN, obecnie pracuje na Wydziale Biotechnologii UWr. W pracy zawodowej zajmuje się bakteriami, głównie tymi które mogą wytwarzać substancje wykorzystywane jako leki. Prywatnie mąż i tata, interesuje się giełdą, lubi podróżować.

Portret prelegenta

Krzysztof Piłat

Oto temat mojego wystąpienia: „Nie chodź po urzędach usługi internetowe administracji publicznej”

Trener biznesu, ekspert ds. zarządzania należnościami, autor artykułów w Dzienniku Gazecie Prawnej. Obecnie pracownik Biura Projektów w Wyższej Szkole Handlowej na stanowisku doradcy ds. przedsiębiorczości a także trener w projekcie Ministerstwa Cyfryzacji w ramach projektu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014- 2020 – Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. Jego szkolenia obejmują zagadnienia związane z wykorzystaniem narzędzi e- administracji, bezpieczeństwem korzystania z internetu, zwłaszcza przez dzieci, korzystaniem z zasobów kultury i edukacyjnych z poszanowaniem prawa autorskiego, zagrożeń związanych z transakcjami w internecie, korzystaniem z mediów społecznościowych a zwłaszcza z ustawieniami prywatności i bezpieczeństwem, radzeniem sobie ze zjawiskami niekorzystnymi – hejtem, trollingiem itp.

14 lutego 2019 r.

Portret prelegentki

Magdalena Młodzianowska-Chilmon

Razem z Magdą wybierzemy się na przejażdżkę z Panem Zelmanem, poszukamy wędrującego pierścienia oraz będziemy gośćmi na Ptasim Weselu.

Magdalena ukończyła etnologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest instruktorem w Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespole Pieśni i Tańca „Wrocław”, gdzie bawi się z dziećmi jednocześnie pracując z żywą tradycją.

Portret prelegentki

Małgorzata Gajewska

Przez całe życie przechodzą przez nasze ręce miliony złotych jednak wielu naszych Rodaków nie widzi żadnego sensu w gromadzeniu oszczędności. Podczas mojego wystąpienia chciałabym zarazić Państwa pasją do zarządzania swoimi finansami.

Nazywam się Małgosia i od czterech lat jestem Szczęśliwą Mieszkanką Brochowa. Przeprowadziłam się na Brochów wraz z moim Mężem i Córkami w poszukiwaniu ciszy, spokoju oraz odrobiny klimatu małego miasta w Kotlinie Kłodzkiej w którym się wychowałam. OD 13 lat zawodowo zajmuję się Zakupami w Międzynarodowej Firmie.

Portret prelegentki

Anna Pawłowska

Opowiem o swojej twórczości, co maluję, jakimi technikami się posługuję oraz skąd czerpię inspiracje czyli o pomysłach na obrazy.

Ania na Brochowie mieszka ok 30 lat. Zawodowo związana z Pocztą Polską. Malowanie traktuje jako pasję, której oddaje się w wolnym czasie. Amatorski charakter nie przeszkodził jednak w zorganizowaniu kilku indywidualnych wystaw zaś obrazy jej autorstwa można spotkać w miejscach takich jak pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

22 listopada 2018 r.

Portret prelegentki

Marta Zając-Ossowska

Marta opowie o misji współczesnych ogrodów zoologicznych i o utracie bioróżnorodności na świecie. Zaprezentuje również filmy wyprodukowane przez wrocławskie zoo.

Absolwentka wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Łącznie w zrealizowanych przez nią projektach mobilności, finansowanych ze środków programu Leonardo da Vinci, wzięło udział około 200 uczestników. Pracowała w Dolnośląskiej Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu, gdzie realizowała projekty praktyk zagranicznych w europejskich przedsiębiorstwach dla uczniów szkół zawodowych. Od 2010 roku pracuje we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, gdzie odpowiada za marketing i edukację. Jest członkiem Komisji Edukacyjnej Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, koordynuje europejski program hodowlany wyjców czarnych (Alouatta caraya). Koordynatorka projektu „Edukacja ekologiczna w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych, realizowana zgodnie z misją wrocławskiego zoo” finansowanego z funduszy norweskich, „Zawodowe staże zagraniczne dla pracowników Zoo Wrocław spółka z o.o.” w ramach programu Leonardo Da Vinci oraz „European Professional Zookeeper Qualification Framework” w ramach programu Erasmus+. Jest Członkiem Zarządu Fundacji wrocławskiego zoo – DODO. Prywatnie żona i matka, w chwilach wolnych praktykuje jogę (w trakcie kursu nauczycielskiego jogi Iyengara), jeździ na nartach, trenuje agility.

Portret prelegentki

Jurek Kozieras

Będzie to opowieść o tym, że wzruszenie estetyczne mogą wywoływać nie tylko przedmioty uznane za piękne, ale przeciwnie – również przedmioty odrzucone i zdegradowane; oraz o tym, jak to się dzieje, że sztuka, która od zarania towarzyszyła człowiekowi, coraz bardziej oddala się od jego oczekiwań i istnieje sama dla siebie.

„Uczył się w SP 35 i 36, TŻS, UAM i innych. Uzyskał dyplom PWSSP z orłem bez korony, prawo jazdy na motocykl i samochód, artleryjski patent oficerski, a także uprawnienia spawalnicze i do ulgowego biletu PKP. Posiada żółty czepek, czerwony szalik, niebieskiego forda i brązowy beret oraz liczne certyfikaty, pokwitowania, zezwolenia i świadectwa.” Zaczerpnięte z www.kozieras.com

18 października 2018 r.

Portret prelegentki

Magdalena Karasińska-Nowak

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.”

Większość z Nas ma prace siedzącą lub spędza za dużo czasu w tej pozycji. Opowiem o wpływie długotrwałego siedzenia na nasze ciało oraz o tym, jak możemy zmniejszyć jego negatywne skutki. Opowiem o tym, co dla każdego jest oczywiste, ale często zapomina , czyli o wpływie aktywności fizycznej na nasze ciało i umysł. Wytłumaczę co to znaczy poprawna postawa ciała oraz sprzedam kilka tricków na jej utrzymanie. Związana ze sportem od szkoły podstawowej, kręciła się pomiędzy tańcem , koszykówką , judo i wszystkim, przy czym można się pozytywnie zmęczyć. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego na kierunku „Technologia Żywności i Żywienie Człowieka” oraz studiów podyplomowych „ Żywienie człowieka w profilaktyce zdrowotnej”. Doradca żywieniowy, instruktorka fitness oraz trenerka personalna, która specjalizuje się w treningach z kobietami. Jako mama dwójki dzieci doskonale wie, z jakimi dolegliwościami zmagają się kobiety w ciąży, po porodzie oraz osoby żyjące „w ciągłym biegu”. Rzetelnie i z sercem podchodzi do swojej pracy , udziela cennych wskazówek osobom, które dopiero zaczynają przygodę z ćwiczeniami. Indywidualnie podchodzi do podopiecznych, zawsze poprawia błędy a jeśli ćwiczenia sprawiają trudności- znajdzie alternatywę. W wolnych chwilach latem jeździ na rowerze, a w zimowe wieczory dzierga czapki na szydełku.

Portret prelegentki

Agnieszka Bednarek

Dzieci ze szkoły mówią na mnie: „Pani od ładnego mówienia”

Opowiem o moim zawodzie logopedy, neurologopedy. O pasji pomagania ładnie mówić tym najmłodszym i tym, którzy stawiają „pierwsze kroki”, by cokolwiek powiedzieć. O satysfakcji, gdy uda się osiągnąć to, co chciałam.
Przyjechałam do Wrocławia w 1997 roku. Od 2002 mieszkam na Brochowie. A od 2006 pracuję w tutejszej szkole – SP 80 jako logopeda. Ukończyłam pedagogikę opiekuńczo- wychowawczą, logopedię i neurologopedię na Uniwersytecie Wrocławskim. W swojej pracy kieruję się doświadczeniem i intuicją, podchodząc indywidualnie do każdego dziecka. Nie lubię wyrażenia „terapia logopedyczna”. Ja po prostu poprzez zabawę, odpowiednie metody i techniki osiągam zamierzony cel. Sprawiam, że dzieci nie czują przymusu na zajęciach. Nagradzam za każdy wysiłek włożony w pracę. Stawiam na kontakt z rodzicem, który po moich zajęciach wykonuje zadane ćwiczenia z dzieckiem w domu. Bo współpraca i systematyczność ćwiczeń, to sukces poprawnej wymowy jego pociechy.

Portret prelegenta

Marek Raszewski

Przed Państwem – mieszkaniec Brochowa, zapalony podróżnik. Lubi zimowe klimaty i śnieżne wyprawy.

Za kołem podbiegunowym był już 4 razy – zarówno zimą jak i latem, zawsze z namiotem. Do tej pory był niemalże wszędzie a z każdej wyprawy przywozi mnóstwo wspomnień, opowieści i dokumentację fotograficzną. Spośród licznych podróży wybrał tę, w której zbliżył się do Bieguna Północnego. Opowie o swojej wyprawie na położony w Arktyce Svalbard.

26 września 2018 r.

Portret prelegentki

Agnieszka Leśniak-Banasiak

Opowiem o szkle, o potencjale tej niezwykłej materii. O podróży na wyspę Murano, wyspę szkła. Czym różni się szkło artystyczne od Użytkowego? Co oznacza, że nasz świat jest zaprojektowany i czy natura ma wszystko ZAPROJEKTOWANE?

Od 11 lat jest mieszkanką Brochowa. Jest Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, dyplom obroniła na kierunku Wzornictwo/ Projektowanie Szkła, była również studentką Academiia di Belle Arti w Mediolanie. Obecnie pracuje w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła, gdzie całkiem niedawno obroniła doktorat. Pracuje ze studentami, współtworzy program dydaktyczny oraz prowadzi projekty badawcze w zakresie szkła użytkowego i artystycznego. Współpracowała jako projektant z Hutami Szkła, ma na koncie kilkadziesiąt wdrożonych projektów szkła użytkowego. Uczestniczyła w licznych sympozjach, plenerach, targach sztuki i designu oraz wystawach w Polsce i za granicą. Realizuje krótkie serie projektów użytkowych oraz obiekty artystyczne. Łączy swoją pasję z pracą zawodową i jak sama mówi: jestem szczęściarzem, który lubi to co robi… Na co dzień i od święta zajmuję się materią szkła, które wcale mi się nie nudzi…

Portret prelegenta

Mateusz Walczak

Opowiem o badaniach społecznych, sondażach preferencji wyborczych. Jak należy rozumieć wyniki sondaży i czy są wiarygodne. Po co są robione badania i komu służą. Opowiem również o pracy ankieterów i realizacji badań „od kuchni”.

Mateusz przyjechał do Wrocławia w 2001. 11 lat później zamieszkał na Brochowie. Z wykształcenia kulturoznawca. Zawodowo od lat związany z realizacją badań społecznych i badań rynkowych. Szkolił i przygotowywał do pracy ankieterów telefonicznych oraz terenowych. Współtworzył narzędzia badawcze, realizował badania i tworzył raporty. Aktualnie współpracuje z Fundacją Punkt Widzenia, gdzie jest koordynatorem projektów społecznych, trenerem – szkoleniowcem, pisze raporty badawcze, współtworzy wydawane publikacje. Współrealizował badania i współtworzył szereg publikacji i raportów, m.in: „Męskość i kobiecość w lekturach szkolnych. Analiza treści lektur w szkole podstawowej i gimnazjum z perspektywy równości płci” „Analiza sytuacji kobiet na rynku pracy Dolnego Śląska.” „Bariery i szanse w integracji społecznej osób niepełnosprawnych” „Rynek Call i Contact Center w Polsce” Prywatnie tata Ani i mąż Eweliny.

Portret prelegentki

Marta Zawiła-Piłat

Zapraszam Państwa na krótką powtórkę przed wyborami samorządowymi. Przypomnimy sobie kto odpowiada za drogi, a kto za szpitale tak, aby w październiku podjąć jak najbardziej świadomą decyzję.

Trenerka, edukatorka, kulturoznawczyni. Nowe technologie to Jej środowisko naturalne, pasja i praca. Od 10 lat buduje marki samorządów. Polityka, a zwłaszcza samorząd interesują ją od ponad 20 lat.

6 czerwca 2018 r.

Portret prelegentki

Katarzyna Kryczka

Kilka słów od wiedźmy z Brochowa

Kasia to kobieta, która ze zwyczajnych produktów robi niby zwyczajne a jednak niezwykłe rzeczy. Zwyczajne, bo każdy z nas zjada je każdego dnia. Niezwykłe, bo Kasia poświęca im dużo czasu i serca. Pomaga wrócić do smaków dzieciństwa, przenosi w czasie, chociaż używa do tego tylko mąki i wody. Takie czary.
Kasia opowie o miłości do jedzenia, które odżywia ciało i wywołuje radość. O tym, jak dba o zdrowie, korzystając z bogactwa natury oraz o podróżach palcem po mapie i nie tylko…

Portret prelegenta

Krzysztof Drążek

Zapraszam na spotkanie poprzez recenzję mojego tomiku poezji „O piątej rano się obudziłem”

„(…) Mam mętlik w głowie. Kilka wierszy zostało we mnie swój ślad, przykuły moją uwagę na dłużej, inne po prostu odbiły się echem, a jeszcze inne zbulwersowały i wzbudziły we mnie jakąś złość. Jeśli zadaniem poezji, jest wzbudzać skrajne emocje, to ten tomik nada się rewelacyjnie. Sacrum miesza się z profanum, podmiot liryczny nie stawia sobie granic, nie ma tabu. Subtelne aluzje, gra słów – raczej to nie ten styl. Te wiersze mają otwierać oczy, szokując pokazują rzeczywistość z nieco innej strony niż te utarte schematy, którymi myślimy na co dzień. (…)Tomik otwiera erotyk „M.”, jest motyw religii, Chrystusa, przemijania. Podmiot wspomina swoje dzieciństwo, brak miłości ze strony ojca. Jest rozgoryczony, ma wrażenie, ze życie nie dało mu wszystkiego, że czegoś mu wciąż brakuje. Bardzo często pojawia się motyw rodziny, niezdrowych relacji albo też ich braku, wszechobecnej samotności. Wspominałam, ze niektóre wiersze mnie zachwyciły, inne zdenerwowały. Spodobały mi się szczególnie te o przemijaniu, te o Chrystusie – o miejscu Boga w życiu człowieka. (…) Co mnie natomiast zdenerwowało – brak subtelności, chwilami zbyt dosłowne przedstawienie wszystkiego ocierające się wręcz o dosyć wulgarny obraz. Dla mnie magia poezji polega na tym, że nie wszystko trzeba powiedzieć wprost – należy zostawić czytelnikowi pole do interpretacji, do gry, do zrozumienia tego za każdym razem od nowa. Uwielbiam, gdy wiersze dorastają wraz ze mną. Wtedy za każdym razem mogę odkryć w nich coś zupełnie nowego, coś na co wcześniej nie zwróciłam uwagi. Patrząc zupełnie obiektywnie, muszę przyznać, że spotkanie z tym poetą było interesujące. (…)”

Aneta Wiśniewska

Portret prelegentki

Jagoda Jóźwik

mieszkanka Brochowa, ukończyła studia ekonomiczne o kierunku zarządzanie projektami, obecnie doktorantka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, specjalizuje się w nowoczesnym marketingu przedsiębiorstw, pasjonatka aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania. Wierzy, że właściwa dieta i regularna aktywność fizyczna to klucz do szczęśliwego i zdrowego życia. Zawodowo wspólnie z narzeczonym prowadzi sklep z ekologiczną i lokalną żywnością Zdrowy Mięśniak na wrocławskim Brochowie.
„Co najbardziej lubię w swojej pracy? Dla mnie to cudowne uczucie, gdy możemy zaoferować ludziom produkty, dzięki którym mogą przenieść się w czasie do smaków kojarzonych z dzieciństwa. Naszą rolą jest stałe poszukiwanie nowych miejsc i ludzi, dzięki którym mieszkańcy Brochowa i okolic będą mieć dostęp do prawdziwej, nieprzetworzonej żywności pachnącej jak za dawnych lat. Prócz zdrowej żywności, dostarczamy więc także miłe wspomnienia związane z dostępem do produktów takich jak mleko kozie, czy krowie, tradycyjne wędliny i kiełbasy, czy lepione ręcznie pierogi będące prawdziwym smakiem z dzieciństwa:). A zadowolenie klientów i zmienione nawyki żywieniowe to jest już nasza nagroda:) Na swoim wykładzie opowiem o trendach na rynku ekologicznej żywności, odpowiem na pytania, czy każde „E” jest złe, a także podpowiem, jak czytać etykiety, aby świadomie podejmować decyzje o zakupie produktu.”

Przeczytaj artykuł Jagody o eko żywności „Bądź Eko. Bądź trendy. Wrocławian moda na ekologiczną żywność”

18 kwietnia 2018 r.

Portret prelegentki

Monika Aleksandrowicz

„Litera i obraz” czyli upadki i wzloty autora na wyboistej drodze poszukiwania sensu.

Opowiem o projektowaniu książek artystycznych i pokażę parę unikatów.

Malarka, grafik i twórca interdyscyplinarny, realizujący postawę estetyczną nawiązującą do wrocławskiego konceptualizmu i linii minimalizmu. Projektantka wydawnictw artystycznych. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 50 wystaw zbiorowych, sympozjów poświęconych sztuce konceptualnej i wystaw indywidualnych prezentowanych w kraju i za granicą. Charakterystyczną cechą jej twórczości jest podjęcie tematu przesunięcia granic czytelności dzieła sztuki i jego otwartości interpretacyjnej, często balansującej na granicy absurdu. Do najbardziej znaczących jej prac należy zaliczyć: instalację „Książka otwarta” 2010, cykl „Wszystko na sprzedaż” 2011 oraz cykl prac „Semiografia” 2015. www.artebuena.com

Portret prelegentki

Katarzyna Zimny

„Dekorowanie moją pasją”

Od ponad 30 lat jest mieszkanką Brochowa, a od 13 lat pracuje w Centrum Aktywności i Rozwoju Dzieci i Młodzieży, zwanego wcześniej parafialną świetlicą środowiskową.

„Praca z dziećmi, rozmowy z ludźmi dają mi wiele radości i satysfakcji. Teraz jednak chciałbym opowiedzieć o mojej pasji, którą jest dekorowanie w bardzo szerokim zakresie. Lubię gdy wokòł mnie jest ładnie. Szukam też piękna w naturze i potrafię się ucieszyć każdym drobiazgiem. Wykonałam wiele prac rękodzielniczych, ktore wykorzystuję do urządzania mojego domowego wnętrza. Tam gdzie jestem poproszona, dekoruję głównie kwiatami. Moimi pomysłami i umiejętnościami dzielę się też z innymi, między innymi z dziećmi którymi pracuję. Zapraszam serdecznie na spotkanje ze mną 18 kwietnia na godz 19.30.”

Portret prelegentki

Anna Goliat-Kamińska

Niedźwiedzie, zorze polarne, białe noce, czyli wakacje na Biegunie Północnym.

Dlaczego na Biegunie Północnym nie żyją pingwiny? Czy białe noce są faktycznie białe? Co to tak naprawdę jest zorza polarna? Na te i inne pytania odpowiem podczas mojej opowieści o Spitsbergenie – wyspie należącej do archipelagu wysp Bieguna Północnego.
Anna Goliat-Kamińska ukończyła Uniwersytet Wrocławski, kierunek geografia, specjalność meteorologia i klimatologia. Z zawodu nauczyciel w technikum i liceum, z zamiłowania podróżniczka (obecnie zdecydowanie lokalna), mama 10-miesięcznego Jurka, w wolnej chwili (choć nie pamięta, kiedy taka była 😉), pochłania książki, szczególnie kryminały.

Portret prelegentki

Monika Aleksandrowicz

„Litera i obraz” czyli upadki i wzloty autora na wyboistej drodze poszukiwania sensu.

Opowiem o projektowaniu książek artystycznych i pokażę parę unikatów.

Malarka, grafik i twórca interdyscyplinarny, realizujący postawę estetyczną nawiązującą do wrocławskiego konceptualizmu i linii minimalizmu. Projektantka wydawnictw artystycznych. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 50 wystaw zbiorowych, sympozjów poświęconych sztuce konceptualnej i wystaw indywidualnych prezentowanych w kraju i za granicą. Charakterystyczną cechą jej twórczości jest podjęcie tematu przesunięcia granic czytelności dzieła sztuki i jego otwartości interpretacyjnej, często balansującej na granicy absurdu. Do najbardziej znaczących jej prac należy zaliczyć: instalację „Książka otwarta” 2010, cykl „Wszystko na sprzedaż” 2011 oraz cykl prac „Semiografia” 2015. www.artebuena.com

6 grudnia 2017 r.

Portret prelegenta

Bartosz Sadowski

Siła, wytrzymałość, cierpliwość mobilność – świat CrossFit w aspektach życia codziennego

„Podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku” ta myśl towarzyszy mi od dłuższego czasu, zanim jeszcze wytatuowałem sobie różę wiatrów, a cytat zaczerpnięty od Galla Anonima, wyznacza mi wciąż nowy cel, jak igła w kompasie Jacka Sparrowa. Moje bardzo bujne CV życiowe, od zbieracza ogórków na polu, poprzez managera grupy sprzedażowej generującej duże zyski, aż do fanatyka Crossfitu, Mobility, motywacji codziennej i zdrowego trybu życia.
Bartek studiował Turystykę i Rekreację, a obecnie Wychowanie Fizyczne na AWF Wrocław. W latach 2012 – 2015 mieszkał w Krakowie, gdzie zarządzał i rozwijał dużą grupę sprzedażową oraz współkoordynował organizację rozwoju osobistego liczącą ponad 30 tys. osób w całej Polsce. Od 2016 mieszka na Brochowie. Pracuje jako trener-wychowawca na obozach sportowych. Współorganizował festyn Brochowski, zajmując się częścią aktywizującą sportowo dzieci, rodziców oraz młodzież, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na co dzień trenuje CrossFit, osiągając pierwsze sukcesy w zawodach ogólnopolskich. W wolnych chwilach przygotowuje kolejne projekty dotyczące aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży.

Portret prelegenta

Nikodem Hryniewicz

Opowiem o minerałach występujących w Polsce, mam nadzieję, że ciekawostki z nimi związane zaskoczą wszystkich. W trakcie prezentacji pokażę wybrane minerały na żywo.

Hej, jestem Nikodem i mam 13 lat. Minerałami interesuję się od prawie 5 lat. Minerały, kolekcjonuję, sprzedaję oraz szukam. Szczególnie interesują mnie minerały pochodzące z Polski oraz kamienie szlachetne. Hoduję także amatorsko jaszczurki oraz ptaszniki, mam także 3 akwaria.

Portret prelegentki

Ewelina Seklecka

Fajnie być feministką

Jaki feminizm jest każdy widzi stereotypy i nieporozumienia wokół feminizmu.
Nie taki feminizm straszny: czym zajmuje się feminizm.
Niech moc będzie z tobą: korzyści z feminizmu.

Ewelina prezeska Fundacji Punkt Widzenia działającej na rzecz równości płci. Absolwentka podyplomowych Gender Studies, pedagogiki na UWr, szkół terapeutycznych i trenerskich. Feministka.

Portret prelegentki

Ilona Irach-Grabowska

Zapraszam na poszukiwanie perspektywy

Gdzie ty jesteś perspektywo?
Można jej nie zauważać, ale jest! Wszędzie!
Gdzie się ukrywa? Jak jej szukać?

Ilona od 3 lat prowadzi zajęcia rysunkowe, malarskie i rękodzielnicze dla dzieci i dla dorosłych – rysunek w perspektywie, rysunek i malarstwo w Centrum Edukacji Społecznej we Wrocławiu. Mama dwóch cudownych dziewczyn – Tusi i Łusi. Kocha psy, ale woli koty: Benio Balbina i Emma pozwalają jej zajmować narożnik kanapy. W pełni oddana „Made in Brochów” i smokowi Brochusiowi. W wolnym czasie lubi patrzeć w niebo i śpiewać, gdy nikt nie słyszy.

29 listopada 2017 r.

Ręce wykonujące ruch

Piotr Masny

Kung-fu codziennego życia

Czy Kung Fu to tylko kopniaki i krzyki? Czy nóż to broń? Czym się bronić?
Czy trzeba kupować browar, żeby się napić piwa? Jak znaleźć na wszystko czas?
Opowiem trochę ciekawostek o swoich pasjach i pokażę parę drobiazgów.
Piotr Masny (ur. 1973 we Wrocławiu) – ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej – dyplom magistra uzyskał na specjalności akustyka. Pracuje jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Realizator dźwięku, muzyk, kompozytor, działa również obszarze sztuki konceptualnej i geometrycznej, grafiki i fotografii. Zawodowo działa również w zakresie outsourcingu IT, projektuje strony www i publikacje multimedialne. W wolnym czasie uprawia sztuki walki, trekking, urbex.

Portret prelegentki

Monika Bień-Königsman

„Jestem dowodem na to, że marzenia się spełniają.”

Marzenia mogą się spełniać (i to jak!). Możesz zmienić swój zawód. Możesz robić rzeczy, które Cię fascynują. Możesz… (tu wpisz swoje marzenie). Warunek jest tylko jeden. Potrzebujesz determinacji, wiary w to, że się uda i próbowania, aż do skutku. Oczywiście przyda się jeszcze zaangażowanie, pogłębianie wiedzy i wsłuchanie się we własną intuicję.
Monika opowie o tym, że warto znaleźć w sobie odwagę, aby spełniać marzenia (nawet te najbardziej szalone). Monika jest autorką wydanej przez Dwie Siostry książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych. Fascynuje się Hiszpanią i prowadzi poświęconego jej bloga: hiszpanskiesmaki.es. Jej pasją są nowe miejsca, piękne wnętrza, literatura i jedzenie. Dziesięć lat temu do tej listy doszło jedno konkretne miejsce – Hiszpania właśnie. Stąd pomysł na blog, który łączy w sobie wszystkie zainteresowania „w hiszpańskiej pigułce”.
Monika studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim i public relations w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz aranżację i architekturę wnętrz w Brighton i we Wrocławiu. W latach 2004–2009 mieszkała w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii. Od 2009 roku mieszka w Polsce. Obecnie pracuje jako projektantka wnętrz, pisze również artykuły na temat Hiszpanii. W wolnych chwilach pogłębia znajomość hiszpańskiego, szykuje kolejne warsztaty z hiszpańskich przekąsek tapas (bo wspólne biesiadowanie łączy ludzi) oraz czyta mnóstwo książek swojej sześcioletniej córce Weronice.

Portret prelegentki

Kamil Dworaczek

(…) IPN to też setki książek, dziesiątki konferencji, wystaw, komiksów i gier planszowych (…)

Słysząc hasło IPN, wielu osobom przychodzi na myśl kilka prostych skojarzeń – teczki, agenci, kwity, szafa Kiszczaka itp. Taki obraz kształtują podążające za sensacją media. Należy jednak pamiętać, że IPN to też setki książek, dziesiątki konferencji, wystaw, komiksów i gier planszowych. O różnych sferach działalności Instytutu opowie jego wieloletni pracownik dr Kamil Dworaczek, autor kilku książek i uczestnik wielu ciekawych inicjatyw naukowo-badawczych.
Kamil Dworaczek, (ur. 1985), historyk, doktor, pracownik naukowy w Oddziale IPN we Wrocławiu. Specjalizuje się w historii opozycji w PRL. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek, m.in.: Studencki Komitet Solidarności we Wrocławiu 1977–1980 (2011), Burzliwa dekada. NZS we Wrocławiu 1980–1989 (2012), Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1981 (2016). Współautor książki Ruch „Wolność i Pokój” we Wrocławiu (2016). W latach 2006–2011 stypendysta ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz stypendysta marszałka województwa śląskiego i prezydenta Wrocławia. W 2009 r. laureat Nagrody im. Władysława Pobóg-Malinowskiego za Najlepszy Debiut Historyczny Roku (II miejsce w kategorii prac magisterskich), w 2015 r. laureat I nagrody w konkursie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na najlepszą pracę doktorską dotyczącą historii i idei „Solidarności” oraz opozycji wobec komunizmu i dyktatury. Redaktor tomów 3 i 4 Encyklopedii Solidarności.

Portret prelegentki z dziećmi

Anna Piguła

„Nauczanie moją pasją, dzieci moją pasją.”

Chciałabym opowiedzieć o pasji nauczania dzieci. Od ponad trzydziestu lat jestem nauczycielem w SP nr 80. Praca, którą wykonuję to pełna przygód podróż w nieznane, to droga, na której codziennie tyle się dzieje:) Skutkuje to wspólnym z dziećmi odkrywaniem świata, przeżywaniem wzruszeń i przygód, kreowaniem otaczającej rzeczywistości. O pasji nawiązywania relacji z dziećmi, przyjaźni i zaufaniu, o odkrywaniu talentów uczniów opowie oraz podzieli się swoim doświadczeniem Anna Piguła
Anna Piguła od urodzenia mieszka na Brochowie. Od ponad 30 lat jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w SP 80. Jej pasje to nauczanie dzieci, odkrywanie i rozwijanie talentów uczniów, spacery regionalne, obcowanie z przyrodą.

Logotyp Fundacji Made in Brochów
Logotyp wroclaw.pl
Logotyp Wrocławia Miasta Spotkań

W latach 2018-2019 działanie realizowane w ramach zadania „Aktywnie na Brochowie 2018-2019” współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

W roku 2017 realizowane w ramach zadania „Aktywny Brochów” współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

Skip to content