Pracownia Muzyki Tradycyjnej

Warsztaty muzyczne dla dzieci, których celem jest poznawanie i doświadczanie muzyki tradycyjnej, zarówno w perspektywie Słuchacza jak i Wykonawcy. W trakcie spotkań, zetkniemy się z tonalną i rytmiczną różnorodnością tradycyjnej kultury muzycznej, poznamy wiele pieśni i tańców z różnych obszarów Polski i Europy. Sięgniemy zarówno po repertuar Dolnego Śląska jak i wschodnich obszarów Polski (Polesie, Podlasie).
Zmierzymy się także z gruzińską polifonią oraz bałkańskimi i ukraińskimi pieśniami. Mamy też nadzieję, że wspólnie znajdziemy przestrzeń na pieśni i historie, które uczestnicy przyniosą ze sobą.

W trakcie warsztatów będziemy pracować nie tylko z instrumentami, ale także, a może przede wszystkim z głosem, ciałem i oddechem. Zgodnie ze słowami Edwina Eliasa Gordona „ nie jest możliwe dobre wykonanie i rozumienie muzyki bez rozumienia rytmu ciałem”, więc na zajęciach będziemy poznawać także tańce i zabawy tradycyjne, przy pomocy których poczujemy w ciele rytmy mazurkowe (nieparzyste) jak i polkowe (parzyste). Nauczymy się tańczyć w parach, w grupie, w korowodzie i po okręgu.

Do wspólnego muzykowania zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych, którzy śpiewają i/lub grają na instrumentach (smyczkowych, strunowych, dętych, perkusyjnych). Zapraszamy też osoby, które chciałyby dopiero rozpocząć swoją przygodę z muzyką tradycyjną i mają w sobie otwartość na międzykulturowy, międzypokoleniowy dialog.

Film bez napisów

Prowadzące

Zdjęcie portretowe prowadzącej ze skrzypcami

Elżbieta Sokołowska

kompozytorka muzyki teatralnej, instrumentalistka, wokalistka.

Jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestniczyła w wielu kursach i warsztatach muzycznych, m.in. w zakresie kameralistyki, wykonawstwa muzyki dawnej (skrzypce, altówka) oraz improwizacji jazzowej (wokalistyka). Wielokrotnie koncertowała w Polsce i w Europie, współtworząc projekty kameralne i orkiestrowe oscylujące wokół jazzu, folku, muzyki dawnej oraz współczesnej. Od wielu lat prowadzi zajęcia i warsztaty muzyczne dla różnych grup wiekowych. Śpiewa i pisze piosenki dla dzieci małych, większych i całkiem dużych.

Zdjęcie grupowe muzyków

Damian Borowiec

pianista, kompozytor, prowadzący warsztaty z zakresu muzyki, teatru oraz pracy z ciałem i z głosem.

Studiował Fortepian na Wydziale Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Edukację Artystyczną na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Współpracował z Ośrodkiem “Nowy Świat” przy Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy (2010 – 2012) jako kompozytor i prowadzący warsztaty podczas projektów międzynarodowej wymiany młodzieży, a także animujących kulturalnie i społecznie dzielnicę Nowy Świat w Legnicy.
W latach 2012-2014 był zatrudniony w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych “Gardzienice”, pracując z zespołem aktorskim nad wykonaniem partii wokalnych w “Oratorium Pytyjskim” i wykonując muzykę (partia fortepianu oraz partie wokalne) do wszystkich przedstawień z repertuaru Ośrodka.
W latach 2016-2017 współpracownik Studia Kokyu działającym przy Instytucie im. Jarzego Grotowskiego we Wrocławiu, gdzie prowadził warsztaty muzyczne oraz skomponował muzykę do spektaklu „Medytacje o Kobiecie z Wydm” w reż. Przemysława Błaszczaka.
Damian jest kierownikiem artystycznym licznych przedsięwzięć, m. in. koncertu galowego 20-lecia Teatru Brama w Goleniowie, we wrześniu 2016r. Ostatnio pracuje wraz z etno-elektro-jazzowym trio „Tara Gayan” nad autorską płytą inspirowanej kulturą Indii.

Zdjęcie portretowe prowadzącej

Magdalena Młodzianowska-Chilmon

ukończyła etnologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest instruktorem w Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespole Pieśni i Tańca „Wrocław”, gdzie bawi się z dziećmi jednocześnie pracując z żywą tradycją.

Logotyp Fundacji Made in Brochów
Logotyp wroclaw.pl
Logotyp Wrocławia Miasta Spotkań

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Aktywnie na Brochowie” współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

Skip to content